BRD i wychowanie komunikacyjne - Szkoła Podstawowa nr 48 w Lublinie

Program zdobywania karty rowerowej

Karta rowerowa to dokument uprawniający do kierowania rowerem. Zgodnie z obowiązującym prawem, muszą ją zdobyć osoby w wieku od 10 do 18 lat. Kartę rowerową może uzyskać uczeń, który ukończył minimum 10 lat oraz wykazał się wiedzą z zakresu prawa o ruchu drogowym oraz umiejętnościami prowadzenia pojazdu. Dziecko, które chce uzyskać kartę rowerową, powinno uczestniczyć w zajęciach dla osób ubiegających się o ten dokument. Zakres niezbędnej wiedzy zawarty jest w programie wychowania ko-munikacyjnego, którego tematyka realizowana jest w ramach przedmiotu technika, zajęcia techniczne w klasach IV – VIII szkoły podstawowej w postaci zajęć teoretycznych. Umiejętności praktyczne i sprawnościowe uczniowie zdobywają podczas zajęć z wychowania fizycznego oraz zajęć dodatkowych z wychowania komunikacyjnego organizowanych na terenie szkoły. Zajęcia teoretyczne obejmują wiedzę o ruchu drogowym oraz umiejętności właściwego zachowania podczas udzielania pierwszej pomocy uczestnikom wypadków drogowych. Zajęcia praktyczne dotyczą zakresu wiedzy technicznej oraz doskonalenia umiejętności jazdy rowerem na placu manewrowym.