Sztandar Szkoły - Szkoła Podstawowa nr 48 w Lublinie

Sztandar Szkoły

Sztandar szkoły
Sztandar Szkoły

Sztandar szkoły jest wcześniejszym niż Patron symbolem szkoły. Zachowało się jednak niewiele informacji na jego temat. Nie wiadomo jak sztandar wyglądał i od kiedy szkoła była w jego posiadaniu. Najwcześniejsza informacja pochodzi z dnia 5 V 1934 r. Jest to sprawozdanie z uroczystości rocznicy uchwalenia Konstytucji 3-go Maja, znajdujące się w Aktach szkoły w Archiwum Państwowym w Lublinie. Czytamy w nim: „(…) uroczystość rozpoczęła się powitaniem sztandaru, wszyscy oddaliśmy cześć sztandarowi”. Kolejne informacje na temat sztandaru szkoły odnajdujemy w Kronice Szkoły. Z jej zapisków wynika, że sztandar szkoły był widocznym znakiem żałoby po śmierci Marszałka Józefa Piłsudskiego, kiedy to został okryty kirem. Na kilka miesięcy przed wybuchem II wojny światowej, 12 V 1939 r. w IV rocznicę śmierci Marszałka, miało miejsce poświęcenie sztandaru z wypisanym na nim imieniem Patrona Szkoły. Niestety sztandar zaginął podczas wojennej zawieruchy.

Społeczność szkolna ponownie wzbogaciła się o ten tak ważny symbol wiele lat później. 12 maja 1991 roku miała miejsce uroczystość poświęcenia nowego sztandaru szkoły, wykonanego na wzór zaginionego.