Szkolne Koło PCK i Wolontariat Szkolny - Szkoła Podstawowa nr 48 w Lublinie

Program Adopcja Serca „MAITRI”

MAITRI oznacza PRZYJAŹŃ… Nasza przyjaźń z programem Adopcja Serca rozpoczęła się w 2014 r., kiedy to, w ramach działań Wolontariatu Szkolnego, Szkoła Podstawowa nr 48 w Lublinie oficjalnie przystąpiła do programu oraz przydzielono nam adopcyjnego braciszka – dwuletniego wówczas Lamberta Muhire z Rwandy. Akcja spodobała nam się tak bardzo, że w 2019 r. postanowiliśmy, jako społeczność szkolna, zaadoptować kolejne dziecko afrykańskie, Janet z Ugandy.

Dłonie ułożone w kształt serca na tle zachodu słońca

Program adopcji na odległość polega na tym, że co miesiąc przesyłamy naszym afrykańskim przyjaciołom równowartość kwoty kilkunastu euro, która pokrywa koszty utrzymania oraz nauki. Daje on, przede wszystkim, szansę dzieciom Trzeciego Świata na pobieranie podstawowej edukacji, co, w dalszej perspektywie, pozwala im zdobyć gruntowniejsze, często nawet wyższe wykształcenie oraz „wyrwać się” z biedy.

Uczniowie, nauczyciele oraz rodzice z naszej szkoły uczestniczą w różnych wydarzeniach związanych z Adopcją Serca. Jesteśmy obecni na spotkaniach opłatkowych, byliśmy na I Zjeździe Szkół, które przystąpiły do programu, korespondujemy z dziećmi adopcyjnymi. Co roku, dzięki pomocy naszej Rady Rodziców, organizujemy dyskoteki andrzejkowe pod hasłem „Wielcy świecą w ciemności”, podczas których za symboliczny datek na rzecz Janet i Lamberta, darczyńcy dostają cegiełkę w postaci świecącego gadżetu. Imprezy te cieszą się ogromną popularnością, a dzieci uczą się, że WARTO POMAGAĆ, bo nasza skromna nawet pomoc może odmienić czyjeś życie. Poza andrzejkami, tradycją stało się też przekazywanie darów serca na cel misyjny przez dzieci komunijne.

Serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych do udziału w naszych akcjach. POMOC SIĘ OPŁACA - DOBRO WRACA!
Ewa Kwiecińska-Żuławska – szkolny koordynator akcji Adopcja Serca

Szkolne Koło PCK w szkole – dlaczego warto?

Szkolne koło PCK umożliwia realizację licznych celów dotyczących społeczności uczniowskiej. Projekty koła to działania, które aktywizują uczniów, promują spędzanie czasu w pożyteczny sposób, integrują i przede wszystkim uwrażliwiają na potrzeby środowiska lokalnego. Uczestnictwo w wolontariacie jest również możliwością rozwinięcia zainteresowań oraz zdobycia doświadczenia i konkretnych kompetencji, które mogą ukształtować dalszą ścieżkę edukacyjną lub zawodową ucznia.