Organizacja pracy świetlicy szkolnej - Szkoła Podstawowa nr 48 w Lublinie

Świetlica szkolna

Świetlica zapewnia dzieciom zorganizowaną opiekę wychowawczą, pomoc w nauce, odpowiednie warunki do rekreacji i rozwijania swoich pasji. Wychowawcy świetlicy dokładają wszelkich starań, by uczniowie naszej szkoły spędzili czas pozalekcyjny w przyjaznej, miłej atmosferze.

Główne zadanie świetlicy polega na organizacji czasu wolnego uczniów, którzy pozostają na terenie szkoły przed oraz po zakończeniu zajęć lekcyjnych. W świetlicy prowadzone są zajęcia zorganizowane, mające na celu nauczenie wychowanków umiejętności zagospodarowania czasu wolnego oraz rozwijania własnych zainteresowań i potrzeb.
Prowadzone w świetlicy zajęcia mają na celu wspieranie wielokierunkowego rozwoju psychicznego i emocjonalnego dzieci.
Świetlica jest także ważnym ogniwem w systemie wychowania i opieki nad dzieckiem. Wspomaga działania edukacyjne i uzupełnia pracę szkoły poprzez opiekę nad dziećmi, oddziaływania wychowawcze oraz pracę dydaktyczną.

Cele i zadania świetlicy uwzględniają istotne funkcje czasu wolnego:

1. odpoczynek (regeneracja sił psychicznych i fizycznych),
  2. rozrywkę (czas wyzwalania pozytywnych emocji),
  3. rozwój indywidualnych zdolności i zainteresowań.
Organizowana jest także pomoc w odrabianiu lekcji. W ciągu całego roku szkolnego w świetlicy odbywają się imprezy i konkursy.
Obowiązkiem dzieci przebywających w świetlicy jest przestrzeganie wewnątrz świetlicowego regulaminu.
Świetlica  czynna od poniedziałku do piątku w godz. 6.30 - 16.30.

Dzienny plan zajęć:

• 06:30 - 08:00 Schodzenie się dzieci do świetlicy. Sprawdzenie obecności, przygotowanie pomocy do zajęć.
  • 08:00 - 08:30 "Poranek z książką".
  • 08:30 - 09:00 Gimnastyka poranna mająca na celu obudzenie organizmu i wprowadzenie wesołego nastroju.
  • 09:00 - 09:30 Przerwa śniadaniowa.
  • 09:30 - 10:30 Zabawy dowolne według zainteresowań dzieci.
  • 10:30 - 11:30 Zajęcia programowe według miesięcznego planu pracy świetlicy (zajęcia plastyczne, literackie, muzyczne, sportowe).
  • 11:30 - 12:00 Zabawy w kącikach zainteresowań.
  • 12:00 - 12:30 Przygotowanie do wyjścia na obiad. Obiad.
  • 12:30 - 13:30 Odrabianie pracy domowej.
  • 13:30 - 14:00 "Popołudnie z książką".
  • 14:00 - 15:00 Zajęcia tematyczne według indywidualnych planów każdego wychowawcy.
  • 15:00 - 16:00 Zabawy zgodnie z zainteresowaniami dzieci. Zabawy na placu zabaw i boisku szkolnym.
  • 16:00 - 16:30 Porządkowanie świetlicy. Rozchodzenie się dzieci do domów.