Początki istnienia szkoły - Szkoła Podstawowa nr 48 w Lublinie

Początki szkoły

Szkoła Podstawowa Nr 48 im. Józefa Piłsudskiego jest jedną z najstarszych w Lublinie. Została zbudowana w latach 1928 – 1929. Liczy sobie już ponad 75 lat. Różne były jej losy w ciągu tego czasu. Była szkołą wiejską. Obecnie, od 1990 roku jest szkołą miejską, choć uczęszczają do niej uczniowie z okolicznych miejscowości.

Kalendarium dwudziestolecia międzywojennego

• 1927/1928 r. - zawiązanie Komitetu Budowy Szkoły.
  • 13.03.1928 r. – spisanie aktu notarialnego „na zamianę osady szkolnej we wsi Wólka (na przeciw Urzędu Gminy) na 3 morgi gruntu w lasku obok pastwiska wsi Wólka pod budowę szkoły, założenie boiska i szkoły...”.
  • 08.09.1928 r. – rozpoczęcie budowy budynku szkoły.
  • 30.09.1928 r. – poświęcenie kamienia węgielnego.
  • 12.11.1929 r. – odbiór i przekazanie całego budynku do użytku.
  • 12.10.1935 r. – nadanie szkole nazwy „7 – klasowa Publiczna Szkoła Powszechna im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Wólce”.
  • 15.01.1939 r. – w budynku zapaliła się pierwsza żarówka i zakupione zostało pierwsze radio.
Poświęcenie kamienia węgielnego i wmurowanie aktu erekcyjnego pod szkołę w Wólce - 30 IX 1928 roku.

Pierwsze Grono Pedagogiczne Szkoły w Wólce: Kierownik szkoły Piotr Margraf, Aniela Margraf, Janina Bąbińska, Kinga Olędzka, Maria Walczak, Irena Tkaczuk – rok szkolny 1929/30.

Najwyższy oddział V w pierwszym roku działalności szkoły i jego wychowawca kierownik Piotr Margraf.

Pismo Kuratorium Lubelskiego  do szkół w związku ze śmiercią  Józefa Piłsudskiego.

Pismo Kuratorium Lubelskiego do szkół w związku ze śmiercią Józefa Piłsudskiego.

Uczniowie szkoły w Wólce z kierownikiem szkoły Edwardem Drzewickim, podczas sypania Kopca Józefa  Piłsudskiego w Krakowie -15 VII 1935 r.

Uczniowie szkoły w Wólce z kierownikiem szkoły Edwardem Drzewickim, podczas sypania Kopca Józefa Piłsudskiego w Krakowie -15 VII 1935 r.

Podziękowanie w imieniu pani Marszałkowej Piłsudskiej od Ministra Spraw Wojskowych

Pismo inspektoratu szkolnego lubelskiego mianujące szkołę w Wólce szkołą powszechną trzeciego stopnia.