"Samorządzik" - Szkoła Podstawowa nr 48 w Lublinie

"Samorządzik"

„Nie takie ważne, żeby człowiek dużo wiedział, ale żeby dobrze wiedział, nie żeby umiał na pamięć, a żeby rozumiał, nie żeby go wszystko troszkę obchodziło, a żeby go coś naprawdę zajmowało.” - powiedział Janusz Korczak

W Szkole Podstawowej nr 48 im. Józefa Piłsudskiego dzieci mają możliwość zrozumienia, doświadczenia i nauczenia się idei samorządności już od początku pobytu w naszej placówce. „Samorządzik” jest wyjątkową organizacją szkolną, do której należą dzieci z oddziału przedszkolnego i uczniowie klas I-III. Mamy swój ceremoniał i zwyczaje, które kultywujemy w trakcie cyklicznych spotkań. Każda klasa i oddział przedszkolny ma swój totem i zawołanie, którymi witamy się w trakcie apeli samorządzikowych. W trakcie roku szkolnego spotykamy się, by poznawać ciekawych gości, uczyć nowych rzeczy i utrwalać wiadomości na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym czy przestrzegania zasad zdrowego odżywiania. Organizujemy konkursy plastyczne i wspólnie dobrze się bawimy.

„Pracą dziecka jest zabawa. Dzieci uczą się poprzez wszystko, co robią.” - Carolyn Hooper

Dzieci z oddziału przedszkolnego i uczniowie klas I-III uczą się każdego roku, że warto i należy pomagać zwierzętom. Pani Grażyna Węgier cyklicznie zaprasza całą samorządzikową społeczność do zbiórki darów rzeczowych i żywności na rzecz podopiecznych schroniska dla zwierząt na ul. Metalurgicznej w Lublinie. W tym roku uczniowie jak zawsze z chęcią przyłączyli się do akcji „Miska dla schroniska”.