Patron Szkoły - Szkoła Podstawowa nr 48 w Lublinie

Patron Szkoły - Marszałek Józef Piłsudski (1867 - 1935)

Obraz przedstawia Józefa Piłsudskiego - patrona szkoły.
Józef Piłsudski (1867 - 1935)

Józef Klemens Piłsudski urodził się 5 XII 1867 r. w Zułowie na Wileńszczyźnie w rodzinie ziemiańskiej. W 1885 r. ukończył gimnazjum i rozpoczął studia medyczne w Charkowie.
W trakcie studiów jako zamieszany w przygotowanie zamachu na cara Aleksandra III został w 1887 r. zesłany na Syberię. Wrócił po pięciu latach i rozpoczął działalność w Polskiej Partii Socjalistycznej. W 1900 r. ponownie aresztowany zdołał zbiec do Galicji. W trakcie wojny na Dalekim Wschodzie, w VII 1904 r. udał się do Japonii, aby nakłonić to państwo do poparcia powstania Polaków zaborze rosyjskim. Wyjazd nie przyniósł oczekiwanych rezultatów. W VI 1906 r. Piłsudski stanął na czele Wydziału Spiskowo-Bojowego PPS, kierując Organizacją Bojową PPS. W 1908 r. zainspirował założenie we Lwowie tajnego Związku Walki Czynnej, w Galicji Związków Strzeleckich. W 1909 r. został członkiem Centralnego Komitetu PPS – Frakcji Rewolucyjnej. W 1912 r., z ramienia Komisji Skonfederowanych Stronnictw Niepodległościowych, Józef Piłsudski został mianowany Komendantem Głównym wszystkich polskich sił zbrojnych. Z początkiem I wojny światowej w VIII 1914 r. Piłsudski powołał Polską Organizacje Wojskową. W 1915 r. został dowódcą I Brygady Legionów Polskich.

W VII 1916 r. odszedł z Legionów, stopniowo porzucając koncepcję wiązania sprawy niepodległości Polski ze zwycięstwem w wojnie państw centralnych. W VII 1917 r. z powodu odmowy złożenia przysięgi Józef Piłsudski został aresztowany przez Niemców i osadzony w Magdeburgu. Dla społeczeństwa polskiego stał się symbolem konsekwentnej walki o niepodległość. Wraz z końcem I wojny światowej został uwolniony z Magdeburga i 14 XI 1918 r. przyjął władzę z rąk Rady Regencyjnej. 22 XI 1918 r. został mianowany Tymczasowym Naczelnikiem Państwa, przy jednoczesnym sprawowaniu funkcji naczelnego dowódcy sił zbrojnych. W II 1919 r. Sejm powierzył mu stanowisko Naczelnika Państwa. Piłsudski wywarł ogromny wpływ na kształtowanie się granic i ustroju II Rzeczypospolitej. W 1923 r. wycofał się z czynnego życia politycznego i zamieszkał w Sulejówku pod Warszawą. Powrócił do niego po przewrocie majowym w 1926 r., propagując silne sprawne państwo z systemem prezydenckim. Od zwycięskich wyborów w 1930 r. zaczął odsuwać się od bezpośrednich decyzji w sprawach państwowych, cedując większość z nich na swych najbliższych współpracowników tzw. grupę pułkowników. Sobie pozostawił decydujący głos w sprawach polityki zagranicznej, realizując politykę równowagi i w sprawach obronności – jako Generalny Inspektor Sił Zbrojnych. Józef Piłsudski zmarł 12 V 1935 r. Ciało Marszałka pochowano zgodnie z jego wolą na Wawelu, serce złożono w grobowcu matki na cmentarzu na Rosie w Wilnie.

Śmierć Józefa Piłsudskiego wstrząsnęła narodem polskim. Pogrążyła w głębokim żalu również społeczność szkoły w Wólce. Na znak żałoby uczniowie przez 6 tygodni nosili żałobne opaski. Od 12 do 18 V 1935 r. tj. od dnia śmierci do dnia pogrzebu Marszałka zaprzestali zabaw, śpiewów i gier. Na ręce Pani Marszałkowej wysłana została depesza kondolencyjna. Ponadto uczniowie uchwalili zbiórkę pieniędzy na Kopiec Piłsudskiego w Krakowie. W sumie zebrano 17 złotych. 15 VII 1935 r. 13 uczniów ze szkoły w Wólce pod opieką dwóch nauczycieli udało się do Krakowa, gdzie wzięło udział w sypaniu Kopca: „(…) W chwili gdy nasza wycieczka wzięła udział w sypaniu Kopca na Sowińcu – wysokość Kopca wynosiła 9 m. Kopiec ma średnicę 111 m i będzie wysoki na 36 m. Dzieci miały możliwość zetknięcia się z przedstawicielami z różnych regionów Polski i narodami z Łotwy, Litwy, Szwajcarii, Austrii i innych państw i wziąć udział w sypaniu Kopca”.

Społeczność szkolna wystąpiła z wnioskiem do władz szkolnych i Rady Gminnej o nadanie szkole w Wólce nazwy imienia Józefa Pisudskiego. Wniosek został rozpatrzony pozytywnie i z dniem 12 X 1935 r. szkoła w Wólce zyskała Patrona – Marszałka Józefa Piłsudskiego: „Kuratorium przychylając się do wniosku z dnia 8 VI 1935 r. Nr 3199/35 zezwoliło rozp. z dnia 12 października 1935 r. Nr 5 – 12522/35 na nadanie szkole w Wólce następującej nazwy: 7-klasowa publiczna szkoła powszechna imienia Marszałka Józefa Piłsudskiego w Wólce”.

Przywrócenie szkole imienia jej Patrona z okresu II Rzeczypospolitej, Józefa Piłsudskiego, nastąpiło 5 grudnia 1990 roku w rocznicę urodzin Marszałka.